Co se dělo ve světě těžby? Shrnutí za duben 2025
Nové technologie, historie ALEO, a další.
Nové technologie a produkty
V dubnu jsme přidali hned celou řadu nových produktů,které najdete i s popisem níže. Nicméně jeden z nich stojí za detailnější popis pro svůj zajímavý design.
Fluminer L2
Fluminer L2 je novinka mezi domácími ASIC minery. Operuje s algoritmem Scrypt a díky relativně nízké spotřebě, tichosti a kompaktnosti nabírá na popularitě. Pro zajímavosti, dosahuje hashrate přibližně 1 GH/s při spotřebě kolem 230 W, avšak to není proč jsme se na něj zaměřili.
Stylový vzhled v podobě old-school reproduktoru či zesilovače není totiž jen na okrasu. Miner má zabudovaný reproduktor, který lze ovládat přes WiFi.
Nejvíce nabídne lidem, kteří chtějí spotřebovat energii například ze solárních panelů, ale zároveň nechtějí předělávat celý jeden pokoj na domácí farmu. Drahá polovička to pravděpodobně taktéž ocení. Jeho cena bez DPH je 26 990 korun! Více zjistíte zde.
Další nové minery
Zde je seznam s odkazy na nové produkty, vyjma již zmíněného Flumineru:
Avalon Q Home– Výkonný a kompaktní miner zaměřený na domácí těžbu s důrazem na nízkou spotřebu.
Avalon Nano 3S– Energeticky velmi úsporný miner (cca 140 W), perfektní pro solo těžbu.
Avalon Mini 3– Miniaturní stroj oplývající možností využití i jako topení díky odvodu tepla.
Volcminer D1 Mini– Malý Scrypt miner s tichým provozem, ideální do domácího prostředí.
Volcminer D1– Klasický Scrypt miner pro domácí i malou průmyslovou těžbu.
Goldshell Mini DOGE III– Nová generace kompaktního Scrypt mineru na DOGE a LTC, velmi tichý.
Goldshell BYTE– Modulární domácí miner s podporou více algoritmů (např. ALEO, DOGE, LTC), tichý provoz a nízká spotřeba kolem 65 W.
Nerdminer T Display S3– Ultrakompaktní solo Bitcoin miner s 1,9" displejem, napájený přes USB-C, spotřeba přibližně 1 W.
Braiins Mini Miner 101– Tichý SHA-256 miner s výkonem 1 TH/s při spotřebě 35 W, ideální pro domácí těžbu Bitcoinu.
IceRiver AE1 Lite– Výkonný ALEO miner s hashratem 300 MH/s a spotřebou 500 W, vhodný pro efektivní domácí těžbu.
Mohlo by vás zajímat: Kde se těží bitcoin? (2025)
Hosting ve Spojených arabských emirátech
Z důvodu výrazných a nepředvídatelných změn obchodní politiky USA jsme pozastavili přijímání nových strojů do datacentra v Kansasu. Již nějakou chvíli jsme pracovali na rozšíření datacentra na druhé straně světa, ve Spojených arabských emirátech, a jeho podmínky jsou dnes pro těžaře výhodnější než v USA.
S tím se pojí i nějaké změny podmínkách. Stále si můžete užívat dodání zdarma, nejlepších cen na trhu, přímého přístupu, a díky lokaci i ceny bez DPH. Co se změní k lepšímu je cena elektřiny, z 2 Kč za kWh na 1,68 Kč. Takéž v nedávné době došlo k dalším změnám, které bychom rádi ujasnili.
Poznámka: V nyní nabízeném datacentru, kde máme elektřinu za 1,65 Kč/kWh, je provoz ASIC mineru výrazně výhodnější než při americké sazbě 2 Kč/kWh. Například zařízení s roční spotřebou 28 470 kWh (např. Antminer S19 Pro) vyjde při levnějším tarifu na 46 975 Kč, zatímco při vyšší sazbě by stál provoz 56 940 Kč. Roční rozdíl je tedy téměř 10 000 Kč na každém (!) zařízení.
Dovolte nám další drobnou klarifikaci. Každý stroj musí mít spotřebu 2,5 kWh. To splňují v podstatě všechny minery mimo kategorii domácí těžby. Na počtu nezáleží. Avšak, pokud si koupíte minery mimo nás, je třeba jich mít zároveň alespoň pět. To se nicméně příliš nestává.
Další důležitý bod jsou úhrady s hostingem spojené, ale ne asociované s elektřinou. První je vratná záloha dvou měsíců kombinované platby za elektřinu v hostingu. To je stejné, jako bylo v USA. Nicméně abychom mohli zajistit dopravu zdarma, nepřetržitý dohled a provoz, museli jsme započítat jednorázový poplatek za spuštěné 250 (kolem 5500 Kč) dolarů za jeden miner.
Aleo (ALEO)
Aleo je žabař, jde-li o Proof-of-Work (PoW) kryptoměny, které zpravidla patří k těm nejstarším na trhu. Jde o podivnou kombinaci technologie, experimentu a dobrého nápadu. Vývoj začal v roce 2019 a za projektem stojí tým s akademickými kořeny na MIT a Stanfordu. Aleo mělo i značnou dávku štěstí díky mohutným investicím od a16z, Coinbase Ventures, SoftBank a dalších.
Nabízí se otázka, co jej dělá natolik specifický, že získá peníze i jako PoW projekt. Aleo má za cíl umožnit budování soukromých decentralizovaných aplikací skrze technologii Zero-Knowledge Proofs, konkrétně ZK-SNARKs. Důraz je přitom kladený na ochranu soukromí uživatelů a zároveň vysokou výkonnost a škálovatelnost. Velmi zjednodušeně, Aleo se snaží o propojení bezpečnosti PoW se škálovatelností a rychlosti Proo-of-Stake (PoS).
Pokud je nutné to říkat, tak Aleo je postaven jako samostatný layer-1 blockchain, s vlastní infrastrukturou od základů. Na rozdíl od tradičních blockchainů, které v drtivé většině ukládají všechny transakce veřejně, Aleo umožňuje výpočty provádět off-chain a do blockchainu ukládá pouze kryptografický důkaz, že výpočet proběhl správně. Kromě soukromí tento model výrazně snižuje nároky na výkon a zachovává důvěryhodnost.
Platforma operuje s vlastním jazykem Leo, specificky napsaným pro specifikace ZK Proofs.. Vývojář tak může snadno specifikovat, které části aplikace mají být veřejné a které zcela soukromé. K Aleo se nejvíce hodí dApps, jako jsou anonymní decentralizované burzy, soukromé přihlašovací systémy a mnoho dalšího.
Kryptoměna ALEO
Stejnojmenná kryptoměna sítě Aleo primárně slouží k úhradě transakcí, interakcí a výpočtů. Tím se nijak neliší od jakéhokoliv jiného blockchainu. Sekundárním úkolem je samozřejmě motivace těžařů.
Těžba ALEO je bezesporu riziková. Vhod může přijít jako způsob diverzifikace, pokud již malou domácí farmu operujete. Očekává se, že průměrné odměny klesnou, jak se do sítě budou zapojovat zbrusu novéIceRiver AE1 Lite.
Z pohledu technického, systém těžby využívá unikátní konsenzus model nazývaný Proof of Succinct Work (PoSW). Kombinuje výpočetní výkon a generování důkazů o správnosti výpočtů. Těžba je navržena tak, aby byla decentralizovaná, ale zároveň náročná na výpočetní prostředky, čímž se snižuje riziko centralizace.
Mohlo by vás zajímat: Vyplatí se těžba Bitcoinu (BTC) v roce 2025?
Aleo najdete často ve srovnání s projekty jako Zcash (pro soukromé transakce) nebo zkSync a Starknet (pro zero-knowledge chytré kontrakty). Jeho filozofie je nicméně odlišná: místo pouhé anonymizace transakcí chce vytvořit celou platformu, kde je soukromí pouhým výchozím stavebním kamenem.
V praxi má Aleo potenciál. Ale zdali se ho podaří naplnit, to se teprve uvidí. Klidně nám napište váš názor na Aleo naFacebooku.
Výnosnost ALEO
Není jednoduché určit, jak výnosná může těžba ALEO být. Anekdoty mluví až o 40 dolarech (880 Kč) denně, avšak záleží na mnoha faktorech – od ceny elektřiny po obtížnost těžby. Kvůli nízké spotřebě zařízení nelze počítat s farmou, tudíž pro výpočet návratnosti využijeme průměrnou cenu elektřiny v českých domácnostech. Za dosavadních cen by výkonnýIceRiverpřinesl zisk zhruba 909 dolarů (ROI 3 měsíce), ostatní nevycházejí příliš dobře. Berte na vědomí, že tohle se může měnit den ode dne.
Jedná se o rizikový altcoin, a důvody k jeho těžbě jsou podobné jako důvody pro jeho držení v portfoliu – je to něco nového, co může explodovat, ale také spadnout na nulu. Od začátku obchodování klesla cena zhruba o 90 %, to ale neznamená, že nemůže klesnout dál. Na druhou stranu, pokud se bude ALEO dařit, může být jeho těžba jednou z nejvýnosnějších díky zařízením s nízkou spotřebou a slušným výkonem, jako je již zmíněnýIceRiver AE1 Lite.
Avšak postavit celou farmu – stejně jako celé portfolio – na jedné rizikové kryptoměně se nemusí vyplatit. Pokud však již těžíte doma trochu LTC nebo BTC, může vám ALEO přijít vhod. Výše zmíněné by mělo být bráno v potaz i v případě hodnocení alternativ.
Složitost těžby a síťový hashrate v dubnu
Bitcoin( BTC)
763,41 EH/s → 808,63 EH/s
113,76T → 123,23T
Kaspa (KAS)
44,98 ZH/s → 47,81 ZH/s
1,1132E → 1,0474E
Ethereum Classic (ETC)
154,5 TH/s → 233,7 TH/s
3,84P → 3,99P
Litecoin (LTC) a Dogecoin (DOGE)
2,4 PH/s → 2,8 PH/s
35,72M → 40M
Kadena (KDA)
700 PH/s → 649 PH/s
880P → 772P
Nervos (CKB)
292,1 PH/s → 333,2 PH/s
3,333E → 2,9E
Alephium (ALPH)
38,36 PH/s → 29,5 PH/s
34,8P → 29,14P
Legenda pro nováčky v těžbě:
H/s (hashrate)– výkon sítě, počet hashovacích operací za sekundu.
T/M/G/P/E (difficulty)– obtížnost těžby, bezrozměrná jednotka složitosti. Neplést s trilionem (T) a dalšími čísly.
Výpočty se napříč kryptoměnami liší.
Poznámka: Trillion (T) má v anglosaské soustavě 12 nul (10¹²), zatímco v české 18 – 10¹⁸, to snadno vede ke zmatku i u ostatních čísel. Jednotky v této tabulce uvádíme v anglosaské soustavě, protože ta je pro těžaře a trh relevantní. Kdo by čekal, že čísla se napříč státy liší, že?