Nacházíte se:

Březen 2024

Vítejte v našem pravidelném měsíčním průvodci světem těžby kryptoměn! Dnes se podíváme na nejnovější aktuality za měsíc březen.

Březen 2024

1. Cena nejoblíbenějších kryptoměn za březen 2024

Cena Bitcoinu se v prosinci pohybovala mezi $62 429 - $71 349 (+14,2 %)

Ethereum se drželo v rozmezí $3 436 - $3 648 (+6,2 %)

Litecoin se pohyboval v rozpětí $84,91 - $105,07 (+23,7 %)

Dogecoin se pohyboval v rozpětí $0,139 - $0,220 (+57,4 %)

Kaspa se v minulém měsíci obchodovala v rozmezí $0,173 - $0,139

Kadena: $1,332 - $1,458

Nervos: $0,015 - $0,020

2. Nové technologie v oblasti ASIC Minerů:

IceRiver KS5Lod společnosti IceRiver na těžbu kryptoměny Kaspa (algoritmus kHeavyHash) s výkonem 12 Th/s při spotřebě 3400 W.

Goldshell KA BOX na těžbu kryptoměny Kaspa (algoritmus kHeavyHash) s výkonem 1.18 Th/s při spotřebě 400 W.

Elphapex DG1 na těžbu kryptoměn Litecoin+Dogecoin (algoritmus Scrypt) s výkonem 11 000 Mh/s při spotřebě 3420 W.

Goldshell AL BOX na těžbu kryptoměny Alephium (algoritmus Blake3) s výkonem 360 Gh/s při spotřebě 180 W.

Společnost Bitmain se rozhodla navýšit výkon na své vlajkové lodi Antminer S21. Nový model S21 Pro, by měl dosahovat výkonu 234 Th/s při spotřebě 3510 W.

3. Aktuality:

Rozsudek pro Sama Bankmana-Frieda

Dne 28. března vynesl soudce okresního soudu Spojených států pro okres New York rozsudek pro Bankmana-Frieda k odnětí svobody na dobu v celkové délce trvání 25. let. Byl odsouzen za jeho usvědčení ze sedmi trestných činů. Bankman-Fried je první osobou spojenou se společností FTX, která byla po krachu burzy v listopadu 2022 odsouzena k trestu odnětí svobody.

Kromě trestu odnětí svobody soudce vydal příkaz k zaplacení pokuty ve výši 11 miliard dolarů. Odůvodnil ho tím, že investoři FTX přišli o 1,7 miliardy dolarů, věřitelé o 1,3 miliardy dolarů a zákazníci o 8 miliard dolarů.

Před samotným rozsudkem SBF uvedl, že lituje toho, co se stalo, ale že by FTX přežila, pokud by nebyla její činnost zastavena.

Přijde krize likvidity BTC?

I když poslední dny byly slabší, tak spotová ETF nasadila od svého schválení nebývale rychlé rostoucí tempo. V tomto týdnu dokonce denní změna překonala miliardu USD. Podle některých analytiků nám do krize likvidity zbývá 6 měsíců. A navíc nám halving klepe na dveře.

Společnost Bitwise absolvovala hloubkové rozhovory s velkým množstvím korporací, institucí a investičních poradců z tohoto sektoru. Z rozhovorů vyplývá, že v letošním druhém čtvrtletí se připravují miliardy dolarů pro nákup spotových ETF na bitcoin. Přitom jen za první dva měsíce dokázaly fondy narůst o 30 miliard USD a vytvořit tak nový rekord po spuštění ETF.

Pokračování v tomto tempu by ovšem mohlo vést ke krizi. Ki Young Ju, zakladatel a generální ředitel on-chain analytické platformy CryptoQuant, předpověděl příchod krize na září 2024. Vychází z týdenního nárůstu 30 000 bitcoinů do fondů. V součtu nabídky burz a těžařských peněženek se dostáváme ke 3. milionům dostupných mincí. Předpokládaný růst tempa by tak mohl vést ke krizi likvidity. A těžba nás nezachrání. Denně je vytěženo přibližně 900 nových mincí a za měsíc se toto množství ještě sníží na polovinu (halving).

Analytici sledují i vývoj počtu mincí na akumulačních peněženkách. Tedy takových, kde probíhají pouze příchozí transakce. Od roku 2020 se na nich nastřádalo kolem 1,6 milionu bitcoinů. Ki poznamenává, že krize by byla spojená s přibližně dvojnásobným množstvím mincí držených tímto způsobem.

Nelze si ani představit, co by tato krize udělala s cenou. Medvědi by proti tomuto tempu prodejů ETF vůbec neměli šanci. Nikdo netuší, za kolik by byl někdo ochotný koupit takto nedostatkové zboží? Možná že by těch avizovaných 200 000 USD bylo nakonec ještě málo.

Zůstanou těžaři po halvingu ziskoví?

Pokud cena za bitcoin zůstane na 70 000 USD, bude většina těžařů nadále zisková, protože při současných odměnách za bloky jsou ziskoví při ceně BTC nad 35 000 USD. Pokud cena spadne pod tuto hranici, tak to znamená, že pravděpodobně přijdou o peníze.

Kromě cenové akce bitcoinu bude ziskovost těžařské firmy záviset na kvalitě a energetické účinnosti jejího těžebního zařízení.

„[Halvingy bitcoinů] způsobují, že spousta staršího hardwaru je méně zisková kvůli menší odměně obdržené za práci vykonanou strojem. Novější, energeticky účinnější modely však budou i nadále ziskové, takže nezáleží na velikosti těžební farmy, ale na typu těžebního zařízení.“

Příjmy těžařů bitcoinu zaznamenaly 6. března druhý nejlepší den v historii a dosáhly 75,9 milionu dolarů denně poté, co cena bitcoinu dosáhla nového historického maxima nad 69 200 USD.

Díky zhodnocení ceny bitcoinu v kombinaci s rostoucími poplatky za sítě bude méně těžařských firem nuceno opustit podnikání ve srovnání s minulými cykly, říká Benayoun z Acheron Trading.

Těžba kryptoměn v Paraguayi v ohrožení

Paraguay zavádí dočasný zákaz těžby kryptoměn, protože nelegální „farmy“ ochromují síť

Paraguayští zákonodárci navrhli zákon o dočasném zákazu těžby kryptoměn a souvisejících aktivit v jihoamerickém státě s tím, že nelegální krypto doly kradou energii a přerušují dodávky elektřiny.

Návrh zákona představený 4. dubna by zakázal instalaci krypto těžebních farem spolu s vytvářením, konzervací, skladováním a komercializací kryptoměn.

Zákaz by měl trvat 180 dní – přibližně šest měsíců – nebo do doby, než bude ustanoven úplný zákon a provozovatel elektrické sítě Národní úřad pro elektřinu (ANDE) nezaručí, že může dodávat dostatek energie těžařům kryptoměn, aniž by to ovlivnilo ostatní uživatele paraguayského elektrického systému.

V návrhu je poznamenán „významný boom“ těžařů kryptoměn, kteří se etablovali v Paraguayi, údajně přitahováni svou „hojnou vodní energií“.

Oblast Alto Paraná na jihovýchodě hrabství sousedící s Brazílií a Argentinou je oblastí, do které se těžaři kryptoměn nastěhovali, uvádí návrh. V oblasti se nachází vodní přehrada Itaipu, třetí největší na světě, která zásobuje veškerou domácí spotřebu elektřiny v Paraguayi.

Od února se v regionu objevilo 50 případů přerušení dodávek elektřiny spojených s těžaři kryptoměn, kteří se tajně a nelegálně napojovali do sítě, uvedla společnost.

ANDE odhaduje, že každá takzvaná „krypto těžební farma“ způsobí škody a ztráty až kolem 94 900 $ (700 milionů paraguayských garancí) a tvrdí, že roční odhadované ztráty v Alto Paraná by se mohly vyšplhat až na 60 milionů $ (420 miliard garancí).

Návrh tvrdí, že krypto regulace by znamenala, že by Paraguay mohla lépe dohlížet na toto odvětví. Právní nejistota způsobuje Paraguayi problémy s digitálními aktivy s možným využitím při praní špinavých peněz a daňových únicích.

V roce 2022 se Paraguay přiblížila schválení daňového a právního rámce pro krypto a krypto těžební sektor, ale byla vetována tehdejším prezidentem Mario Abdo Benítezem kvůli obavám, že by vysoká spotřeba energie těžby ohrozila rozšiřování udržitelného energetického systému.

4. Síťový hashrate:

Bitcoin 577,83 Eh/s → 588,44 Eh/s

Kaspa 172,06 Ph/s → 197,95 Ph/s

Ethereum Classic 160,5 Th/s → 161,8 Th/s

Scrypt 928,4 Th/s → 957,4 Th/s

Kadena 938,6 Ph/s → 1,013 Eh/s

Nervos CKB 202,97 Ph/s→ 290,24 Ph/s

5. Doporučené stroje:

Antminer KS5 Pro - momentálně nejvýkonnější model na těžbu Kaspy

IceRiver KS5L (předobjednávka s dodáním na přelomu dubna a května) - momentálně nejvýhodnější model na těžbu Kaspy co se týče poměru cena/výkon

Antminer S21 - vzhledem k blížícímu se halvingu na BTC je vhodné navýšit výkon, na což je S21 plně připravena

Antminer L7-dlouhodobě jeden z nejprodávanějších minerů (těží LTC+DOGE)