Vyplatí se těžba Bitcoinu (BTC) v roce 2025?

Má těžba kryptoměn cenu i v roce 2025?

Těžba bitcoinu je proces validace bloků na síti Bitcoin, který zhruba každých deset minut odmění jednoho z připojených šťastlivců několika BTC. V tomto textu se komplexně podíváme na mýty kolem těžby kryptoměn a na to, zda se vyplatí těžit bitcoin či jiné krypto i v roce 2025.

Jak těžba funguje?

Navzdory tomu, jak to zní, těžba kryptoměn je poměrně složitý proces. V první řadě je důležité si pamatovat, že nejde o „proces“, ale o loterii. Pouze jedna neznámá může odemknout odměnu.

Jak se do sítě připojovalo stále více výkonu, začala stoupat i složitost vytěžení jednoho bloku. S tím rostly i náklady a v důsledku toho se těžaři začali spojovat do jakýchsi týmů – zvaných „poolů“. Jednoduše: když jeden z nich v loterii vyhraje, odměnu si rozdělí v poměru k výkonu. Prakticky veškerá dnešní těžba kryptoměn funguje přes tyto pooly – mimochodem český vynález.

ASIC miner na našem hostingu v USA je skvělá forma pasivního příjmu. Zjistěte o tom více na +420 777 006 685 nebo info@coin-factory.cz.

Pro ilustraci vývoje výše najdete, jak se složitost vyvíjela od roku 2022 do roku 2025. Zdroj dat.

Jaké faktory mají v roce 2025 vliv na profitabilitu těžby?

Neexistuje žádný coin, který by byl ze všech nejvíce profitabilní. Jde o živoucí ekosystém, který se neustále mění. Nicméně dají se předvídat faktory, které se do těžby a její nákladnosti promítají.
Zároveň mějte na paměti, že jejich význam se liší v závislosti na tom, zda těžíte doma, nebo průmyslově. Oboje probereme v samostatných kapitolách.

Výběr poolu

Jak bylo zmíněno výše, pool je dnes pro těžení bitcoinu naprostou povinností. Jednotlivé pooly se od sebe liší velikostí, výpočtem poplatků a také tím, jakou metodikou jsou přerozdělovány vytěžené kryptoměny.

Cena hardware a elektřiny

Cena elektřiny se samozřejmě liší region od regionu. Obecně řečeno, nejvíce se vyplatí těžba v jižních či středních státech USA, kde se také vytěží nejvíce kryptoměn, jak jsme již psali v našem předešlém textu. Dostatek profesionálů pro obsluhu je taktéž výsadou USA. Dalšími státy jsou Kazachstán a Spojené arabské emiráty, kde máme také jednu z našich hostingových farem.

Opět platí, že zásadní roli hraje fakt, zda těžíte doma, nebo ve specializovaných farmách.

Mohlo by vás zajímat: Kde se těží bitcoin? (2025)

Hash Rate

Hash Rate je celkový výpočetní výkon v daný moment připojený k síti. Jeho úroveň dlouhodobě roste. Vysoký hash rate připojeného poolu znamená vyšší šance na vytěžení bloku, ale zároveň se o něj musíte podělit s více lidmi.


Nelze také opomenout hash rate, který sami generujeme. Výkonný stroj či několik minerů přirozeně nabídne vyšší výkon, a tedy i vyšší výdělky.

Regulace

Prozatím se nezdá, že by těžba samotná měla být kryptoměnovými regulacemi dotčena. Většina těžby dnes probíhá v Kazachstánu, USA a Číně. V Číně přitom nelegálně, takže se tamní těžby z definice žádné regulace dotknout nemohou. I když dnes nic nehrozí, je dobré situaci do budoucna sledovat, hlavně kvůli velké energetické náročnosti.

Cenové výkyvy

Jestli jste v poslední době sledovali akciové trhy, asi jste si všimli, že nestabilita byznysu jim nesvědčí. A s kryptoměnami je to stejné – úroveň cenové volatility určuje, nakolik se dá plánovat dopředu. V posledních letech však volatilita klesá, jak na trh vstupují relativně stabilní peníze institucí.

Těžba na farmě

Většina SHA-256 sítí, jako je samotný Bitcoin (BTC), se dnes těží ve specializovaných farmách. Jelikož hashrate, tedy výpočetní výkon na síti, kontinuálně roste od vzniku BTC, je celkem bezpečné říci, že i v roce 2025 se těžba BTC vyplatí.

Hashrate sítě Bitcoin od roku 2022 do dneška. Růst sice trochu zpomalil, ale stále je velmi citelný.

Nicméně samotná výše výdělku závisí na ceně elektřiny, stavu minerů, typech minerů, těžených kryptoměnách, ostatních nákladech (např. personál na údržbu), velikosti operace a dalších faktorech. Pokud bychom se pokusili to co nejvíce zobecnit, pak jsou nejvýnosnější velké operace na místech s nízkou cenou elektřiny. Proto je vysoce oblíbenou službou náš hosting v USA nebo SAE, kde se o veškeré sekundární náklady postaráme za vás a vy platíte pouze elektřinu.

Těžba na vlastní farmě se na druhou stranu vyplatí pouze v případě velkého počtu minerů. Bude třeba si vzít půjčku, investovat několik milionů korun a nadále farmu spravovat – velmi pravděpodobně ve státě mimo Evropskou unii, což zkomplikuje dovoz strojů a další logistiku. Společné větší operace jsou jednoduše nejlepší volbou.

Domácí těžba kryptoměn

Domácí těžba je specifická kategorie. I když si sami už Bitcoin pravděpodobně nevytěžíte, pokud nejste opravdový šťastlivec, přístupné ASIC minery a levné panely pro sběr solární energie tvoří dokonalou kombinaci pro přivýdělek.

Neexistuje efektivní způsob, jak dlouhodobě skladovat energii ze solárních panelů. Musí se proto buď spotřebovat, nebo prodat. Existují služby, které umožňují monetizaci solární energie připojením do sítě. V podstatě tak prodáváte energii, kterou jste doma na střeše vyrobili. Tyto služby však nejsou příliš rozšířené, a proto se těžba kryptoměn stává nejčastějším způsobem, jak přebytečnou energii zužitkovat.

Jednoduše řečeno, pokud máte panely na střeše a energii nedokážete spotřebovat, vyplatí se ji pokrýt provozem minerů. Nevýhodou je nutnost investice do samotných minerů a solárních panelů a také nutnost jejich pravidelné údržby. Přesto domácí těžba získává stále větší oblibu.

Vydělávejte těžbou kryptoměn díky našemu hostingu. Pořiďte si stroj a nechte nás vše vyřešit za vás. Více zjistíte na +420 777 006 685 nebo info@coin-factory.cz.

  • Vyplatí se těžba Bitcoinu (BTC) v roce 2025?
  • Vyplatí se těžba Bitcoinu (BTC) v roce 2025?
  • Vyplatí se těžba Bitcoinu (BTC) v roce 2025?