Časté mýty o těžbě kryptoměn 

V tomto článku si uvedeme několik častých mýtů o těžbě kryptoměn – ať už o tom, jak samotná těžba funguje, nebo třeba o energetické náročnosti miningu.

Časté mýty o těžbě kryptoměn 

Mýtus 1: Minery počítají složité matematické rovnice.

  • Koncept “složitých rovnic” je pro širokou veřejnost naprosto dostačující. Pokud ale těžíte, nebo přemýšlíte o pořízení svého prvního mineru, je dobré princip Proof of Work detailněji. Minery jsou, třeba v porovnání s grafickými kartami, sice "hloupé", ale velmi výkonné a rychlé. ASIC miner (Application Specific Integrated Circuit) nedělá nic jiného než, že si “tipuje” kód nonce, který má 64 cifer. Jedná se tedy spíše o loterii, než o složité rovnice. Miner, jako například Antminer S19 XP, za každou sekundu dokáže odeslat až 141 000 000 000 000 “tipů”. Detailněji tento systém probíráme v našem článku “Jak funguje těžba kryptoměn?”.

Mýtus 2: Těžba kryptoměn zbytečně plýtvá elektřinou

  • Těžba Bitcoinu je energeticky náročný proces. Pojem “plýtvání” je ale zavádějící. Těžba Bitcoinu používá podle Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index (CBECI), 113.01 TWh za rok, což činí 0.51% celosvětové spotřeby elektřiny. Pro porovnání, podle výzkumu od Michela Khazzaka z června 2022 bankovní systém, který Bitcoin a jiné kryptoměny aspirují nahradit, spotřebuje 56x více než těžba Bitcoinu. Mining odvětví používá na svůj chod větší podíl obnovitelných zdrojů elektřiny než jakékoli jiné odvětví, a to přesněji, podle dat z Bitcoin Mining Council z druhého kvartálu 2022, 59,5 %. Nejčastěji používaný zdroj na těžbu Bitcoinu je elektřina z vodních elektráren, zemního plynu, který by byl jinak spálen a vypuštěn do povětří, větrných elektráren a jaderných elektráren. Jelikož jsou těžaři v unikátní pozici, kdy jsou náklady za elektřinu v podstatě jediný náklad na provoz, mají velkou motivaci hledat levné zdroje elektřiny, které nachází právě v obnovitelných zdrojích. V praxi tak velcí těžaři vyhledávají místa a staví farmy v zemích jako Paraguay, Norsko, USA nebo Rusko, čímž navíc motivují majitele elektráren z obnovitelných zdrojů na výstavbu dalších.

Těžaří neplýtvají ani zbytkovým teplem

  • Například firma Bitcoin Bloem používá přebytkové teplo z těžby Bitcoinu na vytápění tulipánové farmy v Nizozemsku, za což následně dostává zaplaceno a snižuje si tím tak svoje náklady na těžbu. Vytápění je jedna z nejlepších možností, jak snížit náklady, tak, aby těžba dávala smysl i v České republice. S přebytkovým teplem můžete vytápět rodinný dům nebo třeba bazén. S vytápěním a odhlučněním vám pomůže třeba náš Silent Box.